Szlaki


Zamek Chojnik jest relatywnie łatwo dostępną atrakcją turystyczną, dzięki czemu od wieków cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Większość wycieczek zazwyczaj startuje z Sobieszowa i wspina się na szczyt czarnym szlakiem, a po zwiedzeniu ruin schodzi "Ścieżką Kunegundy", potem zielonym i dalej czerwonym z powrotem do punktu wyjścia.
Zapraszam do zapoznania się z ośmioma propozycjami wycieczek, których celem jest zamek. W niektórych przypadkach trasy można dodatkowo modyfikować, "przeskakując" z jednej na drugą wykorzystując przecinające je szlaki turystyczne.

Z Jagniątkowa
Z Jagniątkowa
Z Podgórzyna Górnego
Z Podgórzyna Dolnego
Z Podgórzyna Dolnego
Z Przesieki
Z Sobieszowa
Z Sobieszowa

I jeszcze trochę historii...

W roku 1935 w niemieckiej części Karkonoszy RGV wprowadziło system tzw. "znakowania docelowego" tras turystycznych. Znak szlaku miał postać rombu złożonego z dwóch trójkątów równoramiennych połączonych podstawami. Każdy z nich posiadał inny kolor i wskazywał kierunek do celu Obowiązywała wówczas zasada, że wszystkie szlaki prowadzące do danego celu miały jeden wskazujący ten cel trójkąt np. do Szklarskiej Poręby Górnej prowadziły drogi oznaczone trójkątem niebieskim. Mniej ważne cele oprócz barwy mogły posiadać również symbol, np. drogi do Przesieki oznaczone były niebieskim trójkątem z białym paskiem. Druga część rombu określala i wskazywała oczywiście punkt drugiego końca szlaku. Węzły szlaków i punkty końcowe były oznaczone kołem z kolorem i ewentualnie symbolem, jaki umieszczony był w trójkącie wskazującym to miejsce. Szlak wskazujący drogę na Chojnik oznaczony był trójkątem z czerwonym symbolem zamku na białym tle. 1

Oznaczenia szlaków

Sobieszów - Chojnik Jagniątków - Chojnik Przesieka - Chojnik


1940
Fragment mapy z 1940 roku z zaznaczonym przebiegiem szlaków na Chojnik.

Warto zwrócić uwagę, że szlak wiodący z Jagniątkowa poprowadzono zboczem góry Żar leżącej na przeciw zamku Chojnik. Prawdopodobnie na tej trasie znadowały się bezleśne odcinki, z kórych można było podziwiać efektowne widoki ruin.
_____________________________
1 Dudziak Tomasz, Gdowski Zbigniew "Kilka ciekawostek z dziejów turystyki w okresie przedwojennym" [w:] "Karkonosz nr 2/86. Materiały krajoznawcze", Wrocław 1986, s. 55-58


Aktualizacja: 2010-01-13