Trasa zaczyna się (lub kończy) w Sobieszowie na przystanku MZK linii nr 7 lub 9 "Sobieszów".
Sobieszów. Miasto (od 1.I.1962) [obecnie dzielnica Jeleniej Góry, przyp. autora strony] leżące wzdłuż Wrzosówki, 348-440 m. Dolna część miasta na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej styka się z Cieplicami. Górną - położoną w głębokiej dol. Wrzosówki otacza od zach. zalesiona odnoga Grzybowca: Trzmielak, Sobiesz (633 m) i Ostrosz (462 m), a od wsch. - kopulasta wyniosłość Żaru (680 m) i skaliste urwiska Chojnika (627 m).
[...]
Stary k o ś c i ó ł (na górce) - pierwotna budowla średniowieczna uległa gruntownej przebudowie renesansowej ok. 1600 r. i barokowej w r. 1778. Wyposażenie późnobarokowe z końca XVIII w. Obok kościoła gotycka dzwonnica z dwoma dzwonami z XVII w. K o ś c i ó ł poewangelicki (koło przyst. PKS) z r. 1745, w typie protestanckiego baroku, zaadaptowany na kościół katolicki. Wyposażenie wnętrza barokowe. Na parapetach empory i na stropie naiwne, ludowo-rzemieślnicze malowidła o tematyce biblijnej. Dawny p a ł a c (obecnie technikum rolnicze), wczesnobarokowy z l. 1705-12, otoczony stylowymi zabudowaniami gospodarczymi z I poł. XIX w. 1
Wymieniony przez T. Stecia kościół (dawny ewangelicki) p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa...
Cofamy się do skryżowania... Dawna restauracja OSTOJA.
... na którym skręcamy lekko w lewo i następnie w prawo przez most na Wrzosówce
Wymieniony przez T. Stecia kościół (dawny ewangelicki) p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa znajduje się tuż przy przystanku MZK. Z przystanku idziemy za znakami czerwonymi i czarnymi. Cofamy się do skrzyżowania, na którym skręcamy lekko w lewo i następnie w prawo przez most na Wrzosówce. Przed mostem piękny okaz kasztanowca pospolitego. Po drugiej stronie rzeki, na wysokości DW "Potok", skręcamy w prawo w ul. Sądową, która doprowadza nas do skweru nad Wrzosówką. Znajduje się tu sztuczne źródełko wykonane z kamienia młyńskiego oraz pomnik upamiętniający XX-lecie Powrotu Ziem Zachodnich do Macierzy. Po drugiej stronie rzeki usytuowany jest przystanek autobusowy MZK linii nr 15 - kolejna możliwość dojazdu do Sobieszowa. Chwilę później skręcamy w lewo, w ul. Bronka Czecha.
Kościół p.w. Św. Marcina.
Chcąc zwiedzić drugi z kościołów - widoczny z tego miejsca "na górce" kościół p.w. Św. Marcina, już na przystanku należy skierować się w przeciwną stronę, w kierunku Zespołu Szkół Rolniczych usytuowanego w dawnym pałacu Schaffgotchów i ul. Cieplicką dojść do drogi dojazdowej do kościoła. Niestety brama kościelna na końcu schodów od ul. Karkonoskiej jest zamknięta.

Idąc między przedwojennymi willami...
Na ul. Bronka Czecha znajduje się duży parking (płatny), w pobliżu także bar "Tramp". Przy małym pawilonie sklepowym skręcamy w prawo, w uliczkę T. Chałubińskiego. Idąc między przedwojennymi willami pokonujemy kilka schodów, przecinamy ul. Zamkową i po 150 m docieramy do skrzyżowania: w lewo prowadzi droga do dyrekcji Karkonoskiego Parku Narodowego, w którym mieści się również Ośrodek Edukacyjno-Informacyjny "Chojnik" (dawne Muzeum Przyrodnicze KPN).
Panie mogą się przetestować, czy mają prawidłową figurę :)
Idąc dalej prosto trafiamy do bramy, przy której znajduje się kasa - należy w niej nabyć bilety wstępu do KPN, są tu także pamiątki, pocztówki itp. W pobliżu bramy ciekawa skałka ze szczeliną, w której Panie mogą się przetestować, czy mają prawidłową figurę :)
Po krótkim podejściu dochodzimy do węzła szlaków: czarny odbija w lewo, stromo do góry w kierunku Zbójeckich Skał, my podążamy czerwonym w prawo. Ścieżką biegnącą skrajem lasu dochodzimy do drogi jezdnej biegnącej na zamek, skręcamy w lewo i idziemy teraz szerokim, miejscami stromym duktem. Kilkaset metrów dalej dochodzimy do widocznego po lewej stronie spłaszczenia z miejscem odpoczynkowym.
... bijące ze wzgórza źródełko ujęte było w kamienne ocembrowanie.
Widoczne są w tym miejscu pozostałości przedwojennego zagospodarowania. Bijące ze wzgórza źródełko ujęte było w kamienne "ocembrowanie". Pamiętam, że jeszcze pod koniec lat 60-tych XX w. podczas wycieczek na Chojnik było to nasze pierwsze miejsce odpoczynku i piliśmy tu źródlaną wodę...

... szlak czerwony spotyka się ze szlakiem zielonym.
Wkraczamy w najładniejszy fragment lasu tzw. buczyny sudeckiej.
Tuż za źródełkiem dochodzimy do kolejnego węzła szlaków położonego w najniższym punkcie Głazowiska (470 m). Szlak czerwony spotyka się tu z szlakiem zielonym z Jagniątkowa, który biegnie dalej Piekielną Doliną na przełęcz Żar.
My wraz ze znakami czerwonymi skręcamy ostro w lewo i pnąc się dalej do góry najpierw mijamy kolejną "Strefę wypoczynku". Chwilę później wkraczamy w najładniejszy fragment lasu tzw. zespół żyznej buczyny sudeckiej. Kilkaset metrów dalej dochodzimy do skałki Grzyb (520 m), przy której dociera do nas szlak czarny ze Zbójeckich Skał.
("Legenda o Skalnym Grzybie").
Skalny Grzyb.
[...] na skrzyżowaniu stoi wysoki głaz, podobny z kształtu do grzyba. Powstanie takiej formy skalnej wiąże się z długotrwałym działaniem wiatru w warunkach ostrego klimatu, jaki panował w Karkonoszach w okresie zlodowacenia. Wiatr pędził okruchy skał i kryształki lodu, które jak papier ścierny, szlifowały ostre brzegi granitu. A że dolna ich warstwa, gnana wiatrem, była gęstsza - niżej wykonały większą pracę. 2
... w lewo od szlaku znajduje się urwisko skalne, z którgo rozpościera się piękny widok.
Po kolejnych kilkuset metrach, przy ostrym zakręcie, w lewo od szlaku znajduje się urwisko skalne nad Złotą Jamą,
... i stajemy przed zamkową bramą.
z którego rozpościera się piękny widok: na pierwszym planie Dolina Choińca, Zachełmie, w tle Kotlina Jeleniogórska ze Zbiornikiem Sosnówka, Przedgórze Karkonoszy z górującą Śnieżką. W niszy wykopanej na zakręcie znajduje się kolejna "Strefa wypoczynku". Stąd jeszcze tylko kilka minut podejścia i stajemy przed zamkową bramą.

Długość trasy wg to ok. 2,5 km, suma podejść to ok. 180 m dla kierunku na Chojnik i  praktycznie 0 m w przeciwną stronę.
Punkty GOT: na Chojnik 4 pkt, powrót 2 pkt. 3
_____________________________
1 Steć Tadeusz "Sudety Zachodnie", Sport i Turystyka, Warszawa 1965, wyd. II, s. 209-210.
2 Konca Bernard, Szwaja Monika "Ścieżka przyrodnicza wśród zieleni osiedlowej na górze Chojnik", WOIT na zlecenie dyrekcji KPN, Jelenia Góra 1984, s. 20.
3 "Górska Odznaka Turystyczna PTTK. Regulamin. Trasy punktowane", Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Kraków 1999, s. 82-83.

Aktualizacja: 2011-11-22