Trasa zaczyna się (lub kończy) w Jagniątkowie na przystanku MZK linii nr 15 "Karkonoska 94", dawniej OW "Metalowiec".
Jagniątków. Wczasowisko [obecnie dzielnica Jeleniej Góry, przyp. autora strony] o rolniczym charakterze, 450-620 m, położone w wąskiej dol. Wrzosówki i jej dopływów: Sopotu i Brocza. Centrum znajduje się u zbiegu trzech potoków, gdzie dolina kolisto się rozszerza. Od zach. dolinę ogranicza stromy grzbiet Grzybowca, od wsch. - kopulaste pagóry Szerzawy (706 m) i Żaru (680 m). Ku pd. roztacza się panorama Karkonoszy.
Przez Jagniątków biegnie droga samochodowa do Michałowic. Autobusy PKS [obecnie MZK, przyp. autora strony] do Jeleniej Góry przez Cieplice i do Michałowic. 3 przyst. PKS: w dolnym krańcu wsi "Świtezianka" (470 m), w centrum koło DW "Grunwald" (520 m) oraz w górnym krańcu koło "Warszawianki" (580 m).
[...]
Jagniątków założyli prawdopodobnie czescy protestanci, chroniący się tu w 1 poł. XVII w. przed prześladowaniami religijnymi. Tradycja łączy powstanie Jagniątkowa (zwanego niegdyś po niemiecku "Agnetendorf") z osobą Barbary Agnieszki, córki Piasta Legnickiego, która będąc żoną (1620-31 r.) pana na Chojniku - Jana Urlyka Schaffgotscha - opiekowała się żywo owymi religijnymi wygnańcami; na jej cześć miano nazwać wieś "Agnieszkowem".
W zabudowie wsi przeważają małe, drewniane domki chałupnicze. W dawnych czasach ludność utrzymywała się z hodowli i tkactwa.1
Z przystanku MZK (470 m) musimy się cofnąć wraz ze znakami zielonymi i niebieskimi do widocznego opodal mostku, mijając pomnikowy dąb. Przekraczamy Wrzosówkę i  mijając nowowybudowaną elektrownię wodną idziemy przez chwilę malowniczą łąką do miejsca, gdzie szlaki rozdzielają się (tu warto się obejrzeć...).
Szlak niebieski biegnie do Przełęczy pod Kopistą (590 m), gdzie przecina trasę na Chojnik "bez znaków", następnie dochodzi do Zachełmia, stanowiąc od przełęczy Ludomira Różyckiego trasę "Szlak niebieski z Podgórzyna Dolnego".
My podążamy w lewo wraz ze znakami zielonymi, początkowo wspinajac się stromo na zbocze Żaru. Po osiągnięciu 580 m szlak łagodnie schodzi na łąkę w Piekielnej Dolinie, skąd rozposciera się wspaniały widok na zamek (trzeba odrobinę zejść ze szlaku w dół łąki).
Po drugiej stronie łąki, w najniższym punkcie Głazowiska (470 m), szlak zielony spotyka się ze "Szlakiem czerwonym z Sobieszowa".
Głazowisko - pozostałość jakiegoś starego obrywu skalnego, tworzącego mały labirynt. Na świeżych przełomach bloków doskonale widoczne ostro odgraniczone ciemne enklawy. Głazowisko jest jedynym tego rodzaju fenomenem w granitowym masywie Karkonoszy.2
W tym miejscu przekraczamy granicę Karkonoskiego Parku Narodowego. Przy drogowskazie skręcamy w prawo w wijącą się między głazami "Ścieżkę Kunegundy". Za ostatnimi głazami trasa robi się bardzo strona, ścieżka biegnie zakosami od górę. Warto w tym miejscu podnieść głowę do góry i spojrzeć na zamek...
Na Przeł. Żarskiej (574 m) opuszczamy zielony szlak, skręcamy w lewo i stromymi kamiennymi schodami, najpierw odnogą bez znaków, później ze znakami żółtymi / czarnymi, wspinamy się do ruin zamku.

Długość trasy wg to nieco ponad 2 km, suma podejść to ok. 270 m dla kierunku na Chojnik i ok. 110 m w przeciwną stronę.
Punkty GOT: na Chojnik 5 pkt, powrót 4 pkt. 3
_____________________________
1 Steć Tadeusz "Sudety Zachodnie", Sport i Turystyka, Warszawa 1965, wyd. II, s. 217-219.
2 Id. "Karpacz i okolice. Kowary, Sosnówka, Borowice, Podgórzyn, Przesieka", Sport i Turystyka, Warszawa 1966, wyd. I, s. 155.
3 "Górska Odznaka Turystyczna PTTK. Regulamin. Trasy punktowane", Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Kraków 1999, s. 82-83.


Aktualizacja: 2011-05-18